اطلاعيه انتخاب برگزيدگان ادبی كشور مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
يكشنبه ، 10 بهمن 1395 ، 10:29

بنياد ملّی نخبگان بر اساس آيين‌نامه «شناسايي و پشتيبانی از برگزيدگان ادبی كشور»، دومين مرحله از فرايند شناسايی آحاد اجتماعات ادبی را در دو رده «مستعد برتر ادبی» و «سرآمد ادبی» آغاز كرده و تسهيلات ويژه‌ای را به برگزيدگان ادبی كشور اعطا می كند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، مهم‌ترين نكات اين تسهيلات به شرح زير است:

1. متقاضيان مي‌توانند حداكثر تا تاريخ 20/5/1396، با مراجعه به سامانه جامع اطلاعاتی بنياد ملّی نخبگان به نشانی http://portal.bmn.ir، ضمن نام‌نويسی در بخش «نام‌نويسی متقاضی» و انتخاب گزينه «ادبی» در بخش «حوزه فعاليت»، اطلاعات خود را ارسال‌ كنند.

2. شروط لازم برای بهره‌مندی از اين تسهيلات به شرح زير است:

2ـ1. مستعدان برتر ادبی بايد واجد ويژگی های زير باشند:

الف. آثار زبانی و ادبی آنان دارای نشانه‌هايی خلاقانه، نوآورانه، واجد ارزش‌های ادبی و متفاوت با كار عموم باشند.

ب. احوال و آثار آنان معرف تخلّق به ادب اسلامی، التزام عملی به نظام اسلامی و آيين ملّی باشد.

ج. در محدوده سنی 15 تا 40 سالگی باشند.

2ـ2. سرآمدان ادبی بايد واجد ويژگی های زير باشند:

الف. صاحب سبك و شيوه‌ای نوآورانه درآفرينش‌ آثار ادبي بوده، سال‌ های متمادی از عمر خود را در آن شاخه ادبی به صورت فعال و پيشرو سپری كرده باشند.

ب. احوال و آثار آنان معرف تخلّق به ادب اسلامی، التزام عملی به نظام اسلامی و آيين‌ ملّی باشد.

ج. در محدوده سنی بالاتر از 40 سال باشند.

3. شرط كافی برای بهره‌مندی از اين تسهيلات به شرح زير است:

برگزيدگان بايد اولاً حدنصاب لازم، دست‌كم 150 امتياز (در رده مستعدان برتر ادبی) و 300 امتياز (در رده سرآمدان ادبی) را از فعاليت‌هاي نخبگانی ادبی به دست آورند و ثانياً حائز بيشترين امتياز در بين ساير متقاضيان در دوره بررسی باشند.

يادآوری 1: صرفاً فعاليت‌های مرتبط با حوزه ادبيات (شامل: «شعر»، «داستان» و «تخصص‌های زبانی و ادبی (از جمله: نويسندگی، ويرايش، آموزش زبان فارسی، ترجمه، زبان‌شناسی و پژوهش زبان و ادبی)») مورد بررسی قرار مي‌گيرند.

يادآوری 2: هر يك از فعاليت‌های نخبگانی داراي امتيازی برای شناسايی افراد مستعد و سرآمد است و داشتن شرايط يك بند الزاماً به معنای برگزيدگی نيست.

يادآوری 3: متقاضيان به شكل فردی يا با معرفی از سوی نهادهای معتبر ادبی (دانشگاه‌ها، انجمن های علمی، نهادهای تخصصی ادبی و ...) می توانند در فرايند ارزيابی شركت كنند.

يادآوری 4: چنانچه در هر مرحله از بررسی مشخص شود متقاضی اطلاعاتی خلاف واقع را ارسال كرده است، متقاضی نه‌ فقط از اين تسهيلات بلكه از تمامی تسهيلات بنياد محروم می شود و عدم صداقت وی به دستگاه‌های ذی ربط اعلام و به لحاظ حقوقی موضوع پيگيری می شود.

متقاضيان برای كسب اطلاعات بيشتر می توانند به وبگاه بنياد ملّی نخبگان به نشانی http://bmn.ir  (بخش «تسهيلات و حمايت‌ها») مراجعه كنند يا با شماره تماس 63478363 ـ021 تماس حاصل فرمايند.


-  آئین نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی کشور

- شیوه نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی کشور

- شرایط مشمولان

- راهنمای متقاضیان

- تسهیلات ادبی

- ورود به سامانه