به مناسبت هفته پژوهش و فناوری
کارگاه آموزشی اخلاق حرفه ­ای در پژوهش ­های دانشگاهی برگزار شد

به مناسبت هفته پژوهش و فناوری؛ کارگاه آموزشی "اخلاق حرفه ­ای و الزامات حقوقی - قانونی در پژوهش ­های دانشگاهی" به همت بنیاد نخبگان استان و با همکاری دانشگاه ایلام ویژه صاحبان استعداد برتر، دانشجویان و اعضای هیأت علمی روز چهارشنبه مورخ هشتم آذرماه سال جاری در سالن فرزانگان دانشگاه ایلام برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان ایلام؛ در ابتدای این کارگاه دکتر رضا خانی، رئیس بنیاد نخبگان استان ایلام ضمن خوشامدگویی به حضار و تبریک هفته پژوهش و فناوری؛ برگزاری این کارگاه را در راستای توانمندسازی مستعدان و سرآمدان دانست و اهتمام ویژه به موضوع اخلاق در پژوهش را خواستار شد.

وی افزود: هدف اصلی برگزاری این کارگاه، هم افزایی آگاهی‌های حقوقی - قانونی استعدادهای برتر، اساتید، اعضای علمی دانشگاه ­ها و مراکز علمی پژوهشی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و همچنین آشنا نمودن ایشان با الزام ­های حقوقی پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی پژوهشی می باشد.

وی با تاکید بر لزوم تداوم برگزاری دوره های آموزشی در این زمینه، افزود: از قشر علمی و پژوهشگران استان انتظار می رود با آگاهی از قوانین و مقررات و با صداقت و امانتداری نتایج کار خود را منتشر نمایند زیرا از منظر جامعه، پژوهشگران افرادی صادق و امین تلقی می گردند و خلاف این گمان، دور از انتظار خواهد بود.

در ادامه دکتر پرویز باقری مدرس کارگاه ضمن تبریک هفته پژوهش و فناوری؛ از بنیاد نخبگان استان بابت احساس مسئولیت و اهتمام در ترویج اخلاق حرفه ای در پژوهش­ های دانشگاهی و برگزاری دومین کارگاه در این زمینه تقدیر و تشکر نمودند.

عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه ایلام با اشاره به میزان تولیدات علمی در کشور، رعایت اخلاق حرفه ای و آکادمیک را ضرورت توسعه پایدار علمی برشمرد.

دکتر باقری در خصوص بایدها و نبایدهای اخلاق پژوهشی؛ به دو موضوع رفتار نادرست پژوهشی و رفتارهای سوال برانگیز پژوهشی اشاره و مصادیق آنها را تشریح نمودند.

وی ضمن تاکید بر رعایت حقوق مولف و قوانین مرتبط با آن؛ حمایت­ های قانونی بین المللی از حقوق مالکیت فکری و همچنین بخشنامه جدید وزارت علوم در خصوص تخلفات پژوهشی را به صورت کامل تشریح و مصداق­ های تخلف در کارهای پژوهشی را بیان کردند.

ایشان با اشاره به تشکیل کمیته بررسی تخلفات پژوهشی، بر لزوم آشنایی اعضای هیئت علمی دانشگاه و دانشجویان تحصیلات تکمیلی با بخشنامه مذکور و قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی تاکید نمودند.

تبیین رابطه حقوق و اخلاق؛ مفهوم مالکیت معنوی؛ ضمانت اجراهای قانونی پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی؛ کارآمدی قوانین موجود در مراحل پیش، حین و پس از ارتکاب جرم تجاوز به حقوق معنوی و مصادیق استفاده از آثار متقلبانه و اعمال مجازات ها از جمله مباحث ارائه شده در این کارگاه بود.

تاریخ انتشار : 1396/09/08
کد : 27
تعداد بازدید: 455