طرح دوست علمی سلول های بنیادی در ایلام برگزار شد

بنیاد نخبگان استان ایلام با هدف پاسخگویی به نیازهای صاحبان استعدادهای‌برتر در ابعاد علمی و معنوی، مرحله مقدماتی طرح دوست علمی سلول های بنیادی را برگزار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ بنیاد نخبگان استان ایلام با همکاری اداره‌کل آموزش‌وپرورش استان‌ مرحله مقدماتی طرح دوست علمی سلول های بنیادی را در راستای پاسخگویی به نیازهای دانش‌آموزان مستعد‌برتر در ابعاد علمی و معنوی و ارضاء روح جستجوگر و ذهن خلاق و نقاد آنان در روزهای یازدهم و دوازدهم آبان ماه در محل دبیرستان فرزانگان برگزار کرد.

در این طرح که با حضور دانش‌آموزان دختر پایه‌های اول و دوم مقطع متوسطه دوم برگزار شد، مباحث علمی تخصصی گیاه­شناسی سلولی - مولکولی، فیزیولوژی زیستی و سلول­های بنیادی ارائه گردید.

همچنین در این برنامه یک جلسه به موضوع خلاقیت و کارآفرینی به منظور آشنایی دانش آموزان مستعد استان با زمینه های کاربردی زیست شناسی و سلول های بنیادی اختصاص گردید. دانش آموزان با برخی از جدیدترین روش های درمان بیماری های قلبی عروقی، کلیوی، کبدی با استفاده از روش های نوین داربست های طبیعی در درمان این بیماری ها، همچنین استفاده از پرده برخی از زباله های زیستی از قبیل پرده جنینی و پری کارد قلب برای ساخت این داربست های زیستی آشنا شدند.

در ادامه روش های درمان بیماری های ژنتیکی و لاعلاج، روش هدفمندسازی داروها با استفاده از ژن ها و همچنین استفاده از تراشه های الکترونیکی، استفاده از بدن حیوانات به عنوان یک بستر جایگزین انسانی برای کشف روش های درمانی و استفاده از نانوذرات برای دانش آموزان تشریح گردید.

در پایان طرح دوست علمی سلول های بنیادی؛ دانش آموزان مستعد از قلعه والی و موزه مردم شناسی ایلام بازدید و با آثار باستانی دوره عیلام آشنا شدند.

از مهمترین اهداف طرح دوست‌علمی استان ایلام می‌توان به ایجاد تعامل علمی و فرهنگی بین دانش‌آموزان مناطق مختلف و تشکیل حلقه‌های دوستان علمی، ایجاد انگیزه و تمرین برای انجام کارهای گروهی، تقویت انگیزه دانش‌آموزان مستعد به کسب موفقیت‌های علمی اشاره کرد. ارتقاء سطح تفکر دانش‌آموزان و ترغیب آنان به ارائه ایده‌های خلاقانه، ایجاد بستر مناسب برای ارتقای سطح علمی- فرهنگی محیط‌های آموزشی دانش‌آموزان خاصه در مناطق کم‌برخوردار و همچنین آشنایی با نخبگان و صاحبان‌ استعدادهای ‌برتر مورد حمایت بنیاد ملی نخبگان، از دیگر اهداف برگزاری طرح دوست‌علمی می باشد.

تاریخ انتشار : 1396/08/12
کد : 28
تعداد بازدید: 596