به همت بنیاد نخبگان استان ایلام/
دوست علمی نانو برگزار گردید

برنامه دوست علمی نانو با همت بنیاد نخبگان استان ایلام و با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان ایلام و اداره استعدادهای درخشان آموزش و پرورش استان ایلام والی طی روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ 30 آذر و اول دی ماه سال جاری در شهر ایلام برگزار گردید.

در اولین روز از برگزاری طرح، دکتر داوود نظری برگزیده المپیاد آزمایشگاهی شیمی در سال 1387 و مخترع برگزیده سطح سه بنیاد ملی نخبگان مباحث مرتبط با شیمی آلی نوین را برای دانش آموزان ارائه و آنها را با پیشرفت های شیمی آلی در دنیای امروز آشنا نمود.

در ادامه و پس از اقامه نماز و صرف ناهار؛ کارگاه خلاقیت و کارآفرینی در شیمی توسط دکتر امیر مسعود رضا دوست عضو هیئت علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و کارآفرین حوزه علم نانو برای دانش آموزان مستعد استان و با حضور کارشناسان بنیاد نخبگان استان، مدیر دفتر استعداد های درخشان  آموزش و پرورش استان ایلام، مدرسین طرح دوست علمی، دبیران دبیرستان های استان، دانش آموزان شرکت کننده در برنامه و علاقمند به مبحث المپیادهای علمی برگزار گردید.

پایان بخش برنامه های روز اول برنامه ورزشی و برگزاری مسابقه فوتبال بین دانش آموزان بود.

در روز دوم از برگزاری طرح دوست علمی؛ کلاس هنر حل مسئله در شیمی آلی توسط بهمن طهماسبی دکترای تخصصی شیمی آلی و برگزیده جوایز دانشجویی بنیاد ملی نخبگان برگزار گردید. در این کارگاه دانش آموزان با برخی از جدیدترین روش های حل مسئله در شیمی آلی آشنا شدند.

در ادامه دکتر طهماسبی به معرفی کاربردهای نانوکاتالیزور‌ها در تولید بنزین با عدد اکتان بالا، خالص‌سازی آب، پیل‌های سوختی، صرفه‌جویی در انرژی، پیشرانه‌های جامد موشک، تولید بیودیزل، پزشکی، رنگ، سلول‌های خورشیدی با فیلم نازک، و غیره پرداخت.

پس از اقامه نماز و صرف ناهار؛ دکتر امیر مسعود رضادوست به معرفی انواع پرینترهای سه بعدی و کاربرد آنها در صنعت، آزمایشگاه ها و ... پرداختند. در ادامه به منظور آشنایی دانش آموزان و دبیران مدارس استان روش کار با پرینتر سه بعدی آموزش داده شد.

تاریخ انتشار : 1396/10/01
کد : 361
تعداد بازدید: 530