شنبه 5 بهمن 1398

 

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

با حضور دانشجویان و دانش آموزان مستعد استان
رصد آخرین ماه‌گرفتگی جزئی قرن خورشیدی برگزار شد

برنامه رصد ماه گرفتگی جزئی با حضور دانشجویان و دانش آموزان مستعد استان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان ایلام؛ این برنامه با همکاری پارک علم و فناوری و بنیاد نخبگان استان با حضور خانم شادی­وند مشاور استاندار و مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری ایلام، همکاران بنیاد نخبگان و پارک علم و فناوری و دانشجویان صاحب استعداد برتر و دانش آموزان برگزیده طرح دوست علمی روز سه شنبه بیست و پنجم تیرماه تا بامداد روز چهارشنبه در محل پارک جنگلی چغاسبز برگزار گردید.

در این برنامه مستعدان علاوه بر بهره‌مندی از توضیحات کارشناسان نجوم در خصوص این پدیده، از طریق استقرار دو تلسکوپ به رصد ماه گرفتگی پرداختند.

این گرفت شبانگاه ۲۵ تیر متعلق به ساروس ۱۳۹ و بیست و یکمین گرفت از ۷۹ گرفت این ساروس است. این ماه گرفتگی به صورت نیم‌سایه در ساعت ۲۳ و ۱۳ دقیقه و ۵۱ ثانیه شبانگاه سه‌شنبه ۲۵ تیر آغاز شد که البته برای چشم انسان امکان مشاهده آن وجود نداشت و با استفاده از تلسکوپ قابل رویت بود.

گرفت جزئی در ساعت ۳۱ دقیقه و ۴۳ ثانیه بامداد چهارشنبه ۲۶ تیر شروع شد و زمان اوج این ماه گرفتگی در ساعت ۲ و ۴۴ ثانیه بامداد ۲۶ تیر اتفاق افتاد. پایان گرفت جزئی ساعت ۳ و ۲۹ دقیقه و ۳۹ ثانیه بود و ساعت ۴ و ۴۷ دقیقه و ۳۸ ثانیه ماه از نیم‌سایه زمین خارج گردید.

با توجه به این که پس از ماه گرفتگی روز سه شنبه بیست و پنجم تیرماه، تا شبانگاه شنبه ششم آبان ماه سال ۱۴۰۲ ماه گرفتگی دیگری در پهنه ایران رخ نخواهد داد، به نوعی این ماه گرفتگی، آخرین ماه گرفتگی قرن خورشیدی حاضر محسوب می‌شود.

تاریخ انتشار : 1398/04/25
کد : 397
تعداد بازدید: 57

                        تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
                     آدرس: ایلام، بلوار دانشجو، روبروی دانشگاه پیام نور، بنیاد نخبگان استان ایلام، تلفن: 32242000 (084)