دوشنبه 7 بهمن 1398

 

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

با حضور دانش آموزان مستعد طرح دوست علمی/
هفتمین برنامه کتابخوانی در قالب پادکست برگزار گردید

هفتمین برنامه کتابخوانی در قالب پادکست به منظور معرفی و تحلیل پادکست های حوزه های خلاقیت، کارآفرینی و اشتغال برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان ایلام؛ هفتمین جلسه برنامه کتابخوانی در قالب پادکست به‌ منظور معرفی و تحلیل پادکست‌های مفید و مهم در حوزه‌های خلاقیت، کارآفرینی و اشتغال با اهداف ایجاد انگیزه در دانش آموزان صاحب ایده و هدایت توانایی‌های ایشان روز سه شنبه پانزدهم مرداد ماه سال جاری در محل سالن جلسات بنیاد نخبگان استان برگزار شد.

هفتمین برنامه کتابخوانی با همت پارک علم و فناوری استان ایلام و با همکاری بنیاد نخبگان استان ایلام به بررسی مبحث تکنیگی فناوری (Technological Singularity) اختصاص داده شد. قبل از برگزاری برنامه فایل صوتی کتاب جهت آشنایی با موضوع و مفاهیم کتاب در اختیار دانش آموزان قرار داده شد و یک نفر از دانش آموزان داوطلب شد تا به معرفی کتاب بپردازد.

طی برگزاری جلسه این رویداد، موضوع تکنیگی فناوری برای دانش آموزان توضیح داده شد و نظریه دانشمندان مختلف درخصوص رشد فناوری و هوش مصنوعی به بحث و بررسی گذاشته شد.

ری کرزویل، از علاقمندان سرسخت ایده‌ی تکینگی، با مطرح کردن «قانون بازده شتاب» و تعمیم قانون مور، بیان کرد که سرعت تغییرات فناوری و به‌طور کلی تمام فرآیندهای تکاملی، به صورت نمایی افزایش می‌یابد.

بین سال‌های ۱۹۸۶ و ۲۰۰۷، سرانه‌ی ظرفیت کامپیوترهای با کاربرد خاص برای محاسبه‌ی اطلاعات، تقریبا هر ۱۴ ماه؛ سرانه‌ی ظرفیت کامپیوترهای همه‌منظوره‌ی دنیا هر ۱۸ ماه؛ ظرفیت سرانه‌ی ارتباطات مخابراتی دنیا هر ۳۴ ماه و سرانه‌ی ظرفیت حافظه‌ی ذخیره‌سازی دنیا نیز هر ۴۰ ماه دو برابر شده است.

ما در قرن بیست و یکم، صد سال پیشرفت را تجربه نخواهیم کرد؛ بلکه پیشرفت ما (با نرخ رشد امروزی) تقریبا به اندازه‌ی ۲۰ هزار سال خواهد بود.

«بازده‌ها» نظیر سرعت تراشه‌ها و هزینه‌های بهره‌وری نیز به صورت نمایی در حال افزایش هستند. علاوه بر این، حتی در نرخ رشد نمایی نیز یک رشد نمایی دیگر وجود دارد.

در طول چند دهه، هوش ماشین‌ها از هوش انسان پیشی خواهد گرفت و در نهایت تکینگی اتفاق خواهد افتاد.

در ادامه این برنامه دانش آموزان نظرات خود را در خصوص موضوع مورد بررسی و رسیدن به نقطه ای که هوش مصنوعی بتواند در تمامی امورات زندگی انسان از آموزش گرفته تا کارهای روزمزه و در سط جامعه نقش آفرینی کند مطرح کردند و نظرات مطرح شده را نیز نقد و بررسی کردند.

تاریخ انتشار : 1398/05/15
کد : 413
تعداد بازدید: 89

                        تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
                     آدرس: ایلام، بلوار دانشجو، روبروی دانشگاه پیام نور، بنیاد نخبگان استان ایلام، تلفن: 32242000 (084)