شنبه 29 شهریور 1399

 

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نماینده ولی فقیه در ایلام:
خودباوری نخبگانی، رمز موفقیت در عرصه‌های بین‌المللی است

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین کریمی‌تبار با اشاره به ضرورت افزایش خودباوری در جامعۀ نخبگانی، گفت: نخبه واقعی فردی است که بتواند در مسیر توسعه‌ بوم‌محل نقش‌آفرینی کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در ادامۀ برگزاری نشست‌های نخبگانی با حضور مسئولان و مدیران استانی با هدف افزایش هم‌افزایی و آگاهی‌بخشی به جامعه درباره توان و قابلیت‌های نخبگانی، نشست هم‌اندیشی نخبگان و استعدادهای‌برتر با نماینده ولی‌فقیه در استان ایلام با حضور مستعدان‌برتر دانشگاهی و قهرمانان ورزشی استان برگزار شد.

در این نشست، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین الله‌نور کریمی‌تبار؛ نماینده ولی‌فقیه در استان ایلام و امام جمعه شهر ایلام با اشاره به لزوم ارتقاء روحیه خودباوری در جوانان استان، گفت: پرچم جمهوری اسلامی که ثمره خون هزاران شهید و ایثارگر است، امروزه در حوزه‌های مختلف علمی، فناوری، هنری و ورزشی در دنیا برافراشته است.

وی افزود: قدردانی از تلاش‌ها و فعالیت‌‎های جوانان کشور در همۀ عرصه‌های ملی و بین‌المللی سبب می‌شود این سرمایه‌های کشور بیش از گذشته برای سرافرازی و توسعه‌پایدار و همه‌جانبۀ کشور تلاش کنند.

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین کریمی‌تبار ادامه داد: در شرایطی که کشور از جهت‌های مختلف با تهدیداتی مانند تحریم روبرو است، تکیه بر دانش و توان داخلی، یکی از ملزومات امروز است. نتیجۀ این رویکرد را به خوبی می‌توان در ارتقاء دانش فنی و محصولات دانش‌بنیان در صنایع نظامی دید.

‌امام جمعه ایلام اظهار داشت: فرصت‌های شغلی مناسبی در استان وجود دارد که باید از آنها به بهترین شکل برای بکارگیری ایده‌ و توان نخبگانی بهره برد تا از هدررفت این انرژی و توان بومی جلوگیری شود. برای نیل به این هدف می‌توان از سرمایه‌های بومی و داشته‌های سرزمینی خاصه در بخش نفت و گاز به خوبی بهره برد.

وی نهادینه‌شدن فرهنگ کارآفرینی را یکی از الزامات توسعه و پیشرفت کشور و استان دانست و گفت: نخبه واقعی فردی است که بتواند از داشته‌ها و اندوخته‌های خود برای ایجاد ارزش‌افزوده و شغل بهر‌برداری و در مسیر توسعه‌ استان نقش‌آفرینی کند.

در بخشی از این مراسم، مژگان صالحی‌پور؛ رئیس بنیاد نخبگان استان ایلام نیز ضمن مثبت‌ ارزیابی‌کردن برگزاری این نشست‌ها، به اهداف و مأموریت‌های بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد و گفت: بنیاد ملی نخبگان با تأکید مقام‌معظم‌رهبری با هدف شناسایی، هدایت و حمایت مادی و معنوی از نخبگان به منظور ارتقاء تولید علم و فناوری و زمینه‌سازی برای پیشرفت همه‌جانبه و متوازن کشور تأسیس شد.

وی با تأکید بر لزوم بکارگیری توان نخبگان بومی برای رفع مشکلات و مسائل موجود، افزود: توسعه و پیشرفت پایدار و رفع موانع موجود در استان، نیازمند اندیشه و توان نخبگانی و عملیاتی‌کردن آنها است. بنیاد نخبگان استان نیز بنا بر همین ضرورت، کارگروه‌های تخصصی را در ذیل شورای علمی بر اساس نیازهای واقعی استان ایجاد می‌کند. 

مظفر علیشاهی؛ مدیرکل ورزش و جوانان استان ایلام نیز در این نشست گفت: برای تغییر نگرش به ورزش در بعد قهرمانی باید ادراکات صحیحی نسبت به ورزش شکل گیرد.

شهریار عباسی؛ عضو هیئت‌علمی گروه شیمی دانشگاه ایلام نیز با اشاره به سند راهبردی کشور در امور نخبگان؛ برنامه‌ها و اهداف بنیاد نخبگان استان را تشریح کرد و بر لزوم هم‌افزایی و هماهنگی بیشتر دستگاه‌ها و نهادهای درون‌استانی با بنیاد تأکید کرد.

عضو شورای علمی بنیاد نخبگان استان ایلام اصلاح نگرش سیستم مدیریتی و اجرایی استان به حوزۀ نخبگان را یکی از ملزومات توسعه و پیشرفت‌پایدار دانست و به نقش مهم مشورتی نخبگان در تعالی و ارتقاء جامعه بومی اشاره کرد.

احسان نورالهی؛ رئیس پژوهش و فناوری پالایشگاه گاز استان ایلام نیز در این نشست بر ضرورت وجود سند استراتژیک در حوزه‌های نفت و گاز اشاره کرد و گفت: ایجاد اشتغال برای جوان مستعدبرتر و ورود آنان به چرخۀ پیشرفت استان الزامی است.

تاریخ انتشار : 1398/05/28
کد : 420
تعداد بازدید: 314

                        تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
                     آدرس: ایلام، بلوار دانشجو، روبروی دانشگاه پیام نور، بنیاد نخبگان استان ایلام، تلفن: 32242000 (084)