با حضور مستعدان برتر
کارگاه آموزشی تاریخ تمدن ایران و اسلام برگزار گردید

برنامه معرفتی هویتی با عنوان "کارگاه آموزشی تاریخ تمدن ایران و اسلام" با حضور مستعدان برتر استان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان ایلام؛ برنامه معرفتی هویتی با عنوان " کارگاه آموزشی تاریخ تمدن ایران و اسلام"، در راستای توانمندسازی مستعدان و سرآمدان و با هدف افزایش اثربخشی، کارایی و بهره­وری صاحبان استعدادهای برتر به همت بنیاد نخبگان استان روز شنبه مورخ 11 آبان ماه 1398 در سالن جلسات بنیاد نخبگان استان ایلام برگزار گردید.

در ابتدای این کارگاه دکتر مژگان صالحی پور رئیس بنیاد نخبگان استان ضمن خوشامدگویی به حضار بخصوص دانشجویان مستعد برتر؛ برگزاري این کارگاه را در راستای توانمندسازی مستعدان و سرآمدان استان و به منظور ارتقاي سطح فرهنگی و معنوی اجتماع نخبگانی و نیز آشنایی نخبگان با تمدن ایران و اسلام دانست.

در ادامه این کارگاه دکتر سیاوش یاری مدرس کارگاه، ابتدا به معرفی تمدن های بشری پرداخت و بزرگترین تمدن های تاریخی را معرفی نمود.

ایشان تمدن اسلام را یکی از بزرگترین و مهم ترین تمدن های تاریخی معرفی کرده و افزودند: فرهنگ و تمدن اسلام مجموعه ای از باورها و ارزش های اسلامی است که نمود آن در پیشرفت علم، هنر و ظهور نهادها‌ی اجتماعی و سیاسی در بین ملل و مردمی که اسلام را به عنوان دین خود پذیرفتند، قابل مشاهده است.

دانشیار گروه تاریخ دانشگاه ایلام با اشاره به عمر تمدن اسلامی؛ بیان کردند: فرهنگ اسلام توانست در طول چند قرن تمدنی عظیم و بی نظیر را در منطقه وسیعی از جهان به وجود آورد. مسلمانان از نیمه دوم قرن دوم هجری تا اواسط قرن هشتم (در حدود شش قرن) رهبری علمی جهان را در دست داشتند.

رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه ایلام در خصوص محدوده تاریخی و جغرافیایی تمدن اسلامی افزودند: با پیدایش اسلام و انتشار سریع و گسترده آن در میان اقوام و ملل و جذب فرهنگ‌های گوناگون بشری بنای مستحکم و عظیمی‌‌ از فرهنگ و تمدن انسان پایه‌گذاری شد که در ایجاد آن ملل و نژادهای مختلفی سهیم بودند. اسلام در طول چند قرن بر بیشتر سرزمین‌های آباد آن دوره مسلط شد و قسمت اعظمی از قاره های آسیا، آفریقا و قسمتی از اروپا را تحت سلطه و اقتدار خود درآورد.

دکتر یاری با تاکید بر این که تمدن اسلامی متعلق به یک ملت و نژاد نیست، بیان کرد: تمدن اسلامی شامل عرب‌ها، ایرانیان، ترک‌ها و دیگران است که توسط دین اسلام و زبان علمی و ادبی عربی با یکدیگر متحد شدند.

ایشان با اشاره به پیشرفت های تمدن اسلامی، بیان کردند: تمدن اسلامی بیش از همه تمدن‌ها به علم و دانش اهمیت داده و کهن‌ترین دانشگاه‌های جهان را پدید آورده است و با تلفیق علوم گوناگون و افزودن بر آن‌ها میراث عظیم و تکامل یافته‌ای را تحویل بشریت داد.

در ادامه دکتر یاری به نقش دانشمندان، دیوان سالاران، عرفا و صوفیان و اقوام و قبائل ایران در توسعه و پیشرفت تمدن اسلامی اشاره کردند و نقش ایران را در جهت دهی به مسیر تمدن اسلامی موثر دانستند.

سپس سوالات مستعدین برتر در خصوص تمدن ایران و اسلام بحث و بررسی شد.

تاریخ انتشار : 1398/08/11
کد : 429
تعداد بازدید: 628