کارگاه آموزشی مشاوره مهارت حل تعارض در زندگی مشترک

کارگاه آموزشی مشاوره مهارت حل تعارض در زندگی مشترک برگزار شد

بنیاد نخبگان استان ایلام با هدف تدوين و اجراي برنامه‌هاي آموزشي، تشويقي و مشاورة ازدواج و گسترش و ترويج و تسهيل ازدواج مناسب به منظور تقويت بنياد خانواده در اجتماع نخبگاني کارگاه آموزشی مشاوره مهارت حل تعارض در زندگی مشترک را توسط دکتر فتح اله محمديان روانشناس و استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایلام به صورت مجازی برای صاحبان استعدادهی برتر، دانشجویان و علاقه مندان سراسر کشور  در روز دوشنبه مورخ 18 مرداد ماه 1400 برگزار کرد.

در ابتدای این کارگاه که به صورت وبینار برگزار گردید خانم دکتر صالحی پور رییس بنیاد نخبگان استان ضمن خوش آمد به شرکت کنندگان و تشکر از دکتر محمدیان برای همه آرزوی سلامتی کردند.

دکتر محمدیان مدرس کارگاه در ابتدا به اهداف و آمال جوانان و ازدواج اشاره کردند.

مدرس کارگاه در خصوص یادگیری مهارت حل تعارض در زندگی مشترک بیان کردند: این مهارت هم متاهلین و هم مجردها بایستی بیاموزند، مجردها قبل این که وارد زندگی مشترک شوند با این آموزش ها آشنا شوند و داشتن این مهارت باعث بهبود کیفیت زندگی مشترک می گردد. در زندگی مشترک طولانی ترین دوره زندگی انسان می باشد، میانگین زندگی مشترک ایرانی ها 50 سال می باشد. بهرحال در طول این دوره فراز و نشیب و اتفاقاتی در زندگی رخ می دهد.

محمدیان علل آشکار تعارض در زندگی مشترک را عواملی مانند پول، خانواده پدری، تقسیم کار، نقش ها، فرزند، وضعیت ظاهری، تفاوت های فرهنگی، ارتباط، مصرف سیگار و مواد الکلی و مخدر دانست.

ایشان همچنین تعهد، علاقه، قدردانی، پذیرش و قدرت و کنترل را از عوامل پنهان تعارض در خانواده بیان کردند. تا زمانی که تعهد کامل در رابطه بین دو طرف نباشد،  تعارض ها و کنش های مختلفی شکل می گیرد. همچنین میزان علاقه و محبت به همدیگر موجب واکنش های مختلفی می گردد. عدم قدردانی از طرف مقابل و کارهای که انجام میدهد مانند چند شیفت کار کردن برای تامین مالی خانواده می تواند از دلایل دیگر تعارض باشد.

دکتر محمدیان سبک های حل تعارض در زندگی مشترک را متفاوت برشمرد و بر 4 سبک غالب اشاره کردند: اطاعت و تسلیم، رقابتی، اجتنابی، همکاری کننده و سازنده.

تاریخ انتشار : 1400/05/18
کد : 20595
تعداد بازدید: 46