بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/01/24 - 11:51
  • - تعداد بازدید: 54
  • - تعداد بازدیدکننده: 48
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان پاسخ داد/

بنیاد ملی نخبگان برای شناسایی و هدایت استعدادهای برتر دانش‎آموزان چه برنامه‌هایی دارد؟

سیدمحمدصادق موحد، معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان گفت: حمایت از برگزاری اردوهای شناسایی آغازگران برای جذب در کانون‌های محلی از گروه هدف دانش‌آموزان مستعد دورۀ اول و دوم متوسطه و جلب همکاری دانشجویان مستعد تحصیلی برای همکاری با کانون‌های شناسایی شده، از برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سیدمحمدصادق موحد معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان درباره اقدامات انجام شده در راستای شناسایی استعدادهای برتر دانش‌آموزان اظهار کرد: بنیاد در بخش جامعه مخاطب دانش‌آموزی، برنامه‌های متعددی را در دستور کار دارد که از جمله آن می‌توان به طرح شهاب (شناسایی و هدایت استعدادهای برتر) اشاره کرد. طرح شهاب با محوریت شناسایی استعدادهای مختلف دانش‌آموزان به صورت مربی‌محور و غیررقابتی، در سال 1386 طراحی شد.

وی افزود: بعد از تدوین و ابلاغ نخستین سند سیاست‌های اجرایی طرح شهاب در سال 1391، این طرح از سال 1393 تا کنون با تمرکز بر دوره ابتدایی در وزارت آموزش و پرورش اجرایی شده است و در سال تحصیلی جاری، پوشش اجرای طرح در پایه‌های چهارم، پنجم و ششم در سطح کشور به صددرصد رسیده است. در آذرماه سال 1400 نیز با بازنگری و اصلاح مجدد در سیاست‌های اجرایی، ویرایش جدید از طرف رئیس بنیاد ملی نخبگان و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به وزارت آموزش و پروش ابلاغ شد.

موحد درباره نتایج اجرایی این طرح تشریح کرد: مهم‌ترین نتایج اجرای این برنامه در سال های گذشته، شناسایی مستعدان متمرکز بر هشت حوزه استعدادی (شامل استعداد اجتماعی، استعداد کلامی، استعداد حرکتی، استعداد علوم تجربی، استعداد ریاضی، استعداد هنری، استعداد فرهنگ دینی و استعداد فضایی) بوده است. انتظار براین است که از این مسیر، حدود 10 درصد دانش‌آموزان مستعد شناسایی و با کمک مدارس، کانون‌های محلی پروش مستعدان و طرح‌های متنوع پرورشی و آموزشی، تحت پوشش برنامه‌های هدایت و توانمندسازی قرار گیرند.

معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان اجرای طرح «ایران گشت» را یکی دیگر از اقدامات انجام شده در راستای هدایت استعدادهای برتر برشمرد و گفت: طرح ایران‌گشت به منظور توسعه بازدیدهای دانش‌آموزی با هدف ایجاد شناخت، امید و انگیزه در دانش‌آموزان در جهت تلاش برای جذب و فعالیت در مراکز پژوهشی، تولیدی و مدیریتی کشور در آینده، افزایش حس خودباوری، آشنایی دانش‌آموزان با شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی در دورۀ متوسطه و دانشگاه و آشنایی با جاذبه‌های طبیعی، زیارتی، فرهنگی و اجتماعی کشور، در بنیاد طراحی و حمایت می‌شود.

وی در پایان تصریح کرد: حمایت از برگزاری اردوهای شناسایی آغازگران برای جذب در کانون‌های محلی از گروه هدف دانش‌آموزان مستعد دورۀ اول و دوم متوسطه و جلب همکاری دانشجویان مستعد تحصیلی برای همکاری با کانون‌های شناسایی شده، از دیگر برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان است.

منبع: برنا

  • گروه خبری : SlideShow,گفتگو
  • کد خبر : 157575
کلمات کلیدی
مدیر ایلام
خبرنگار

مدیر ایلام

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید